Szczepienia dla podróżników – obowiązek, czy zdrowy rozsądek?

Sezon urlopowy sprawia, że rośnie zainteresowanie szczepieniami przeznaczonymi dla osób planujących spędzić wakacje w egzotycznych krajach. Zmiana klimatu, wody, a przede wszystkim dokuczliwe owady mogą sprawić, że nasze organizmy nie zdołają obronić się przed nowymi zagrożeniami. Aby nie martwić się o zdrowie podczas wakacji, warto  ze stosownym wyprzedzeniem zainteresować się tym, jakie choroby występują w tej części świata w której zamierzamy spędzić urlop oraz w jaki sposób można zmniejszyć ryzyko zachorowania.  Informacje takie możemy uzyskać od lekarza oraz w biurach podróży.

Przy wjeździe do niektórych krajów, np. w Afryce, należy okazać zaświadczenie potwierdzające, że byliśmy szczepieni przeciwko określonym w przepisach chorobom. Jednym z najważniejszych obowiązkowych szczepień jest to przeciwko żółtej febrze.  Jednak nie każde państwo wymaga od przybywających na jego teren turystów takich zaświadczeń. Choć nie wszystkie szczepienia są obowiązkowe, nie należy ich lekceważyć.

Niektóre ambasady zalecają przybywającym do ich kraju turystom szczepienie przeciw cholerze. Z groźniejszych chorób, przed którymi może nas ochronić odpowiednia szczepionka, warto wymienić te najczęściej występujące. To przede wszystkim polio oraz tężec. W większości rejonów Afryki i Azji istnieje poważne ryzyko zachorowania na żółtaczkę zakaźną.

Warto zadbać również o odpowiednie leki, np. wybierając się do Afryki, Ameryki Południowej cze Azji warto zabrać ze sobą tabletki przeciw malarii. Bez nich zwykłe ukąszenie moskita może stać się przyczyną poważnej choroby. Malaria to choroba, której konsekwencje mogą być tragiczne. Może ona uszkodzić nerki oraz wątrobę, może doprowadzić również do poważnego uszkodzenia mózgu.

Komentarze:

  1. Moim zdaniem warto sie szczepic nie tylko na obowiazkowe szczepienia 😉 bo po co ryzykowac? my z mezem jak wybieralismy sie do najpierw zaszcezpilismy. wtedy mozna spokojnie cieszyc sie wyjazdem

    Odpowiedz

Dodaj komentarz